Karo Blog
Karo Çini Nedir?
Ermeni Karosu
Verdiğimiz Hizmetler
Karosiman
Rum Karosu

Rum Karosu

Özellikle Ege bölgesi- İzmir etrafı ve İstanbul'da rum karosu olarak da bilinen tarihi yer karoları bu bölgede uzun yıllar boyunca kullanılmıştır. Rum karoları olarak adlandırılmasının en büyük sebebi, bu zemin döşeme ürünlerinin özellikler rumlar ve gayri müslimler tarafından kullanılmış olması ve 19.yüzyıl rum mimarisinde önemli yer teşkil etmesidir.

Rum karosu diye adlandırılmasının diğer bir sebebi ise cumhuriyet döneminden sonra gelişen karo işçiliğinin rum ve ermeni zanaatkarlar tarafından yapılmış olmasıdır.

Rum Karolarını diğer karolardan ayıran en önemli ayraç karolardaki desenler ve kullanım yeridir. Büyük çoğunlukla kiliselerde yer bulan rum karolarının diğer rastlanıldığı yerler korunaklı bahçeler, balkon ve ev içindeki salonlardır. Genel olarak figürler 4lü birleşim sonucunda ortaya çıkan görüntülerdir.

Rum Karosu Fiyatları

rum karosu fiyat

Rum Karosu fiyatlarıyla ilgili bilgi için firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Ellibeş yılı aşkın süredir rum karosunu üreten firmalar arasında öncü yerini koruyan şirketimiz en kaliteli ürün - en cazip fiyat politikasıyla size hizmet vermekten gurur duyar.