Karo Blog
Karo Çini Nedir?
Ermeni Karosu
Verdiğimiz Hizmetler
Karosiman
Rum Karosu

Karosiman

Karosiman, 1850li yıllarda sanatın yapı sektörüne olan yansımasıyla Avrupanın büyük şehirlerinde kullanılmış bir üründür. Zamanla Akdeniz kıyıları ve sonrasında dünyanin büyük bölümünde izlerine rastlanan bu ürün, ünlü mimar Guadi'nin eserlerinde bu malzemeyi kullanmasıyla ününü arttırlmıştır. .

İlk yapılmaya başlandığı tarihten bugüne kadar üretim tekniği (el yapımı karo) değişmeyen karosiman, estetik ve görsel açıdan özelliğini korumaktadır. Uygulandığı zeminlere hoş bir görüntü veren karosimanın bu kadar rağbet görmesindeki diğer sebepler kalıcılık, kalite ve dayanaklılıktır.

karosiman

Elde üretilmesi nedeniyle karosimana desenleri veren usta; hayal gücü ve hissiyatını karonun kullanılan yere vermektedir. Bu nedenle karosiman karosunu yaptırmak isteyen bir çok müşteri usta seçimine çok önem vermiştir.

Karo simanın içeriğinde çimento, demir oksit boyalar ve mermer tozu bulunmaktadır. Bu nedenle oldukça sağlamdır. Tarihten bugüne 10x10cm, 20x20cm, 40x40 cm gibi değişen ebatlarda ebatta üretimi yapılmıştır.Ancak günümüzde en çok kullanılan ebatlar 20x20cm dir.

Karosiman karolar kullanıldığı mekanlara birden çok his verebilir. Antik, otantik, sıcak, nostalji, sonsuzluk, güç...

Karosiman Temizlenmesi

karosiman temizlenmesi

Karosiman karoların içinde bulunan bileşenler nedeniyle temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Karoların formunun ve renginin uzun ömürlü olması için asitli temizlik maddeleri kullanılmamalıdır. Arap sabunu gibi malzemeler ile zemin silinebilir. Asitli ve yoğun ayrıştırıcı içeren deterjanlar malzemenin yapısını bozmaktadır.

Karosiman Kimdir?

Karosiman bilinenin aksine bir kişi adı değildir. Karo-caro ve siman-cement (çimento) yabancı kelimelerinin birlikte kullanılması ve türkçeye geçmesiyle oluşmuştur. Karo siman.