Karo Blog
Karo Çini Nedir?
Ermeni Karosu
Verdiğimiz Hizmetler
Karosiman
Rum Karosu

Ermeni Karosu

Ermeni ustaların üretimini ve uygulamasını yaptığı dönemle birlikte adı ermeni karosu olarakta bilinen desenli yer karoları ilk dönemlerde özellikle ermenilere ait kiliselerde kullanılmıştır.

Çok bilinmeyen bir yapı malzemesi olan ermeni karoları, Türkiye'de özellikle ermenilere ait firmalarda üretilerek günümüze kadar süre gelmiştir. 1950 yıllardan sonra kalifiye Türk ustaların artmasıyla karo üretimini hızlı bir artış gösterdiği halde yine de bu ürünler ermeni karosu olarak bilinmeye devam etmiştir. İstanbul'da balat, beyoğlu, taksim, eminönü gibi bölgelerde ermenilere ait kilise ve evlerde bu karolara sık şekilde rastlanmaktadır.

Karonun üretim süreci ilerleyen teknolojiyle birlikte geliştirilse de hala temel olarak eski üretim yöntemlerine devam edilmektedir.

Ermeni karolarının bilinmeyen en önemli özellikleri çok dayanaklı bir yapı malzemesi olmasıdır. Yaklaşık olarak 50 yıl boyunca formunu ve rengini kaybetmeden tarihe meydan okumaktadır. Ermenilerin bu ürünü kullanmalarındaki en büyük neden ürünün görsel ve dayanıklılık açısından eşinin benzerinin bulunmamasıdır.

Ermeni karoları

Arama kelimeleri: ermeni karosu karoları istanbul